Blog

Argan Yağı Saç için Faydaları

Argan Yağı Saç için Faydaları

Neden Argan Yağı

Argan yağı nedir?

Argan yağı – ya da birçok kişinin deyimi ile “sıvı altın”, Fas’taki argan ağacının meyvesinin taze çekirdeklerinden yapılır. Saf argan yağı yüzyıllardır yemek pişirmek için ve saç dökülmesi de dahil olmak üzere sağlık ve güzellik için evde çare olarak kullanılmıştır. Bugün birçok saç ve cilt bakım ürününde kullanılmaktadır.

Argan Yağının saç için olası faydaları

Argan yağı, saç derinize ve saçınıza faydaları olduğu bilinen E vitamini gibi yağ asitleri ve güçlü antioksidanlarla doludur. Argan yağı şaç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Argan yağı, başta oleik asit ve linoleik asit olmak üzere yağ asitleriyle dolu olduğu için çoğunlukla cilt ve saç için nemlendirici olarak kullanılır. Bu yağların saç şaftını yağladığı ve saçınızın nemi korumasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Argan yağı, cilt için iyi olan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerine sahiptir. Bu, saç dökülmesine neden olabilecek kafa derisini etkileyenler de dahil olmak üzere kötü saç derisi koşullarını önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar linoleik asit, oleik asit ve palmitik asit açısından zengin diğer yağların saça koruyucu bir tabaka eklediğini, bu da tarama gücünü artırdığını ve ısıyla şekillendirme sırasında saçı kırılmaya karşı koruduğunu gösteriyor. Yağ tedavisinin ayrıca daha kalın, daha sağlıklı görünen saçlarla sonuçlanabilecek kırılmış uçların oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

Argan yağı, Faslı kadınlar tarafından cildi güneşin zararlarından korumak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. 2013 yılında yapılan bir araştırmada, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildi güneşten kaynaklanan serbest radikal hasarına karşı koruduğu tespit edildi. Bu fayda saçta ultraviyole ışınlarından kaynaklanan kurumayı ve diğer hasarları önlemeye yardımcı olur.

Leave a Reply

Captcha

Daha iyi bir alışveriş deneyimi için Çerez Kullanmaktayız. KKVK ve GPDR sayfamızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oturum Aç

Cure-Organic

Your cart

There are no more items in your cart