Blog

Atkuyruğu Bitkisinin Saç İçin Faydaları

Atkuyruğu Bitkisinin Saç İçin Faydaları

Atkuyruğu Bitkisi Özütünün Saç için faydaları

Atkuyruğu özü (Equisetum arvense) yüzyıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Tarihsel olarak, idrara çıkma sıklığını artırmak için idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Son yıllarda saç bakımı ve saç dökülmesine karşı etkilerinden ün kazanmıştır.

 Atkuyruğu özü neden saç için kullanılır? Bazı bilimsel çalışmalar atkuyruğunun aşağıdaki faydalara dayanarak sağlıklı saçı teşvik edebileceğini göstermektedir. Bunlar,

 Silikon içeriği

Kolajen üzerindeki etkisi

Antioksidan özellikleri

Silikon

Doğal ve bitkisel tedavinin savunucusu bilim insanları, atkuyruğu özündeki silisin onu iyi bir saç bakım ürünü yaptığını söylüyorlar. İddialarını ise şu şekilde destekliyorlar:

 2016 tarihli bir araştırmada,  günlük saça uygulana silikon saçların kırılmaya karşı direnç kazanması ve dayanıklılığının artması hakkında çok olumlu sonuçlar verdi.

 2015 tarihli başka bir araştırmada ise, Atkuyruğu özündeki doğal silikanın saç büyüme hızını artırdığını, saçın güçlenmesini sağladığına dair çok olumlu sonuçlar elde etmişlerdir.

 Ayrıca bu araştırmalarda silikonun,

temizlik için kullanışlı olduğu

saç büyüme hızını artırdığı

kepeği azalttığını

kafa derisindeki dolaşımını artırdığı sonucuna varmışlardır.

Kollajen

Saç bakımı için atkuyruğu özü kullanmanın faydalı oluğunu savunan bilim insanları, kemik rejenerasyonu için kollajen ve kalsiyum üzerindeki etkisinin saç sağlığı ve görünümü için de faydalı olduğunu söylüyorlar. Bu iddiaları, at kuyruğundaki silikonun, osteoporoz tedavisinde kıkırdak ve kemik dokusu oluşumunu iyileştirebilecek gelişmiş bir kolajen biyosentezi sunduğu sonucuna varan 2018 tarihli bilimsel bir çalışmasıyla destekliyorlar.

Antioksidanlar

Yine Atkuyruğu özünün saç için faydalı olduğunu savunan bilim insanları atkuyruğunun antioksidan özelliklerinin saç sağlığı için yararlı olduğunu öne sürerek iddialarını şu bilimsel araştırmalarla desteklerler:

2015 tarihli bir bilimsel araştırmada , Serbest radikallerin özellikle yaşlı insanlarda saç köklerine zarar verebileceğini

2010 tarihli bir bilimsel araştırmada ise, Atkuyruğunun doğal antioksidanlar ve potansiyel fitokimyasallar kaynağı olabileceği kanaatine varmışlardır.

Leave a Reply

Captcha

Daha iyi bir alışveriş deneyimi için Çerez Kullanmaktayız. KKVK ve GPDR sayfamızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oturum Aç

Cure-Organic

Your cart

There are no more items in your cart