Blog

Yavaş Uzayan Saçlar

Yavaş Uzayan Saçlar

YAVAŞ UZAYAN SAÇLAR

Yetersiz beslenme ve stresli yaşam tarzları nedeniyle yavaş saç uzaması hem erkekler hem de kadınlar için daha yaygın hale geliyor. Yaşlandıkça veya yaşamda stresli bir dönemden geçtiğimizde özellikle sorunlu hale gelebilir. Saçlar çok yavaş uzarsa, bu, incelmeye, cansız ve eskisi kadar iyi görünmeyen cansız saçlara yol açabilir. Saç uzatma hızını artırmak mümkündür. Buna karşılık, saçınızın genel sağlığı, parlaklığı, kalınlığı, kalitesi ve rengi iyileşmelidir.

Saç uzatma döngüsü

Saçınızın neden eskisi kadar hızlı büyümediğini anlamak için öncelikle saçın nasıl uzadığını anlamak önemlidir. Döngü üç aşamada gerçekleşir ve bunlar,

·         ANAJEN

·         KATAGEN ve

·         TELOJEN

İşte her aşamaya daha yakından bir bakış.

ANAGEN

Aktif büyüme aşaması olarak da bilinen ANAGEN, iki ila yedi yıl arasında sürer. TELOJEN fazın sonuna doğru başlar ve ANAGEN faz saçın ortaya çıkmasından önce birkaç adım vardır. Saç FOLİKÜLÜ genişler ve derinleşir. Bunun nedeni yeni bir saçın oluşması için daha fazla besin ve kan ihtiyacının olması ve bu kaynağın FOLİKÜL tarafından iletilmesidir. Saç uzaması başlar. Önce kafa derisine ulaşana kadar saç kökleri FOLİKÜLDEN yukarı doğru, sonra da dışa doğru büyüyecektir. Herhangi bir zamanda saç köklerinin %90'ı ANAGEN fazdadır.

KATAGEN

Aktif büyüme aşaması sona erdiğinde, geçiş zamanıdır. Bu, KATAGEN evresinde meydana gelir ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürer. Tüm saç büyüme sürecinin tamamlanması yıllar alır.

Yavaş Saç uzaması nedenleri

·         Vitamin eksikliği

Belki de diyetinizin büyük vitamin eksikliklerinden kaçınmak için yeterince çeşitli olduğunu düşünüyorsunuz. Bununla birlikte, en ufak eksiklikler bile saç uzaması yavaşlamasına, hatta durmasına neden olabilir. Vitaminler vücudun işleyişinde kritik bir rol oynar. Yetersiz beslenmeden muzdarip olması muhtemel olmasa da, en önemli besinlerin çoğunda hala eksik olabilirler.

Saç uzaması için önemli olan bazı besinler arasında demir, A, B, C ve D vitaminleri, NİASİN ve çinko bulunur. Bazı durumlarda, küçük eksiklikler bile vücudun sistemlerini alt üst edebilir. Bu, Saç uzaması için bile geçerlidir.

·         Stres ve Hastalık

Stres günlük yaşamın normal bir parçasıdır, ancak uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde sağlık sorunlarına da yol açabilecek bir durumdur. İnsanlar stres altındayken, vücutta fark edilmeyen bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden biri nasıl nefes aldığınızdır.

Oksijen vücudumuzun tüm sistemleri için çok önemli olduğundan, bu, alınan oksijenin önce en önemli organlara, yani kalbe, akciğerlere, beyne vb. gitmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, daha az önemli organlara iletilebilecek daha az oksijen olduğu anlamına gelir. Stres, genel sağlığımızı bozar ve bağışıklık sisteminin etkinliğini azalttığı için hastalıklarla savaşma ve kendimizi iyileştirme yeteneğimizi bozar. Ayrıca stres sadece zihinsel bir durum değildir. Ayrıca hastalık veya yaralanma sonucu da olabilir.

·         HORMONAL dengesizlik

İnsan vücudu inanılmaz şeyler yapabilirken, aynı zamanda oldukça hassastır. Vücudun düzgün çalışması için her zaman içinde bulunması gereken bir denge vardır.

Vücudu atabilecek birçok şey var, ancak çok yaygın olanı HORMONAL dengesizliklerdir. Aslında, HORMONAL dengesizlik kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir.

·         Şekillendirme Araçlarının Aşırı Kullanımı

Fön makineleri, düzleştiriciler ve saç maşaları, bunların tümü bir kadının saç şekillendirme seçeneklerinde yaygın olarak bulunan araçlardır. Bununla birlikte, hasara neden olabilirler.

Bu araçlar saçınızın zayıf ve kırılgan olmasına neden olabilir. Bu kırılma, gerçekte uygun hızda uzarken, saç uzaması süresinin daha uzun sürmesine neden olabilir.

·         Genetik

Saç büyüme döngüsü herkes için aynı olsa da, genetik her döngünün uzunluğunda rol oynayabilir.

Saç uzaması döngüsünün her aşamasının sürdüğü bir süre vardır. Örneğin, ANAGEN fazı iki ila yedi yıl arasında sürer. Bu bir ortalamadır, bu, bazı insanların daha kısa döngülere sahip olduğu, diğerlerinin ise daha uzun olduğu anlamına gelir.

Daha kısa döngülere sahip olanlardansanız, saçınızı uzatmak için de zor zamanlar geçirmeniz olasıdır.

·         Kötü beslenme

Yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyetin sizin için kötü olduğunu biliyorsunuz. Ne yazık ki, bu Standart Amerikan Diyetidir (SAD) ve çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir. Kalp hastalığı ve yağlı karaciğerin yanı sıra saç büyüme sorunları da yaşayabilirsiniz. Bu, Saç uzaması işleminin normalden daha yavaş içerir.

Zayıf bir diyetin saçınızın büyümesini etkilemesinin bir yolu kan şekeri artışlarıdır.

İnsülin direnci olan kadın ve erkeklerde, şeker artışı hormonların salınmasına neden olabilir. Yani insülin. Ancak vücut dirençli ise şeker seviyesi yüksek kalır ve insülin olması gerektiği gibi hücrelere alınmaz.

İnsülin direnci aslında saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir ve kesin mekanizma bilinmemekle birlikte, bunun nedeni KATAGEN faza erken geçiş olabilir. 

SAÇ UZAMASINI DESTEKLEYEN BESİNLER

·         A, B C, D ve E Vitaminleri

·         Kalsiyum

·         DEMİR

·         ÇİNKO

·         NİASİN

·         Selenyum

·         MAGNEZYUM

Saç derilerimiz SEBUM olarak bilinen doğal, koruyucu bir madde üretir. Kendi başına bırakıldığında saç tellerini kaplayabilir ve saç köklerini hasardan koruyabilir. Saçınızı her gün (hatta gün aşırı) yıkadığınızda, saç derinizi bu doğal yağlardan arındırırsınız. Dengeyi sağlamak için saçınızı haftada iki defadan fazla yıkamamanız önerilir. Aslında, ne kadar az yıkarsanız o kadar iyi! Bu daha sonra saç derinize işini yapması için zaman tanıyacak ve FOLİKÜLLERDE daha az hasar ve stres riski olacaktır.

En etkili saç uzatma tekniklerinden biri, kafa derisinin manuel olarak uyarılmasıdır. Bu, masaj ve kafa derisi egzersizlerinin yanı sıra mikro iğneleme şeklinde yapılabilir.

Saç derisi masajları ve egzersizleri doğal olarak kan akışını artırabilir ve ayrıca stres seviyelerini de azaltır. ENFLAMASYON veya kireçlenme endişe vericiyse, her ikisini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirler.

Gerçek şu ki, normal Saç uzaması yavaştır. Ayda 1,5 cm kadar uzayabilmektedir. Bu uzunluk neredeyse fark edilmez. Ancak, saçın bundan daha yavaş uzadığı ve aylarca uzamadığı durumlar vardır. Saçınızın önemli ölçüde yavaşladığını düşünüyorsanız, CURE ORGANİK atkuyruğu özü içeren şampuan ve maskelerimizi tercih edebilirsiniz.

Baş FOLİKÜLLERLE kaplıdır. Bu FOLİKÜLLER saç büyümesinin başlamasının anahtarını tutar. Erkeklerde ve kadınlarda kellik ortaya çıktığında, değişimin kaynağı FOLİKÜLLERDİR ve nedeni genetikten saç derisinde kullanılan ürünlere kadar değişebilir. Saç FOLİKÜLDE başlar ve bir kök oluşturmaya başlar. Her kök proteinlerden oluşur. Bitkinin kökü gibi büyümenin ilerlemesi de köklerin sağlıklı olup olmamasına ve gerekli besinleri almasına bağlıdır. Kafadaki kökleri beslemeleri açısından besinlerinin kaynağı kan damarlarıdır. Kafa derisindeki kan damarları, kökte daha fazla hücre oluşturmak ve büyümeyi kafadaki her bir saça genişletmek için FOLİKÜLLERE kan pompalar.

Saç yağ bezlerini geçtikten sonra saç derisinin dışında uzar ve normal saç şeklini alır. Başa ulaştığında ve gözle görüldüğünde, saç ölüdür. Büyüdükçe SEBUM seviyelerini kontrol etmek için yıkanması gerekir. Aynı şekilde, nem çok düşükse kafa derisinin genellikle tedaviye ihtiyacı vardır. Nem seviyeleri Optimum olmadığında, yağ bezleri ya çok fazla ya da çok az SEBUM üretecektir.

Saç uzamasını engelleyen sebepler

Saç uzaması hızımız, genetik, aşırı şekillendirme ve düşük demir sayımı dahil olmak üzere birçok şeyin birleşiminden etkilenir. Bunu artırmak zor bir iş olabilir.

Her gün ısı aletleri kullanıyorsanız - bu ister sıcak düzleştirici aletler ister saç kurutma makinesi olsun bu cihazlara bir süre ara vermeyi deneyin. Isı saçınızı zayıflatabilir, bu nedenle sadece dönüşümlü olarak veya fazladan bir gün ısısız kalmak bile saçınızın durumunu önemli ölçüde iyileştirebilir. Saçınızı daha hızlı uzaması için teşvik etmek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey onu doğal bırakmaktır. Bu, onu havada kurumaya bırakmak, şekillendirmekten kaçınmak ve gevşek bırakmak veya düşük saç modellerinde bağlamak anlamına gelir.

Isı kullanmanız gerekiyorsa, saçınızı %60 kuruyana kadar nazikçe havluyla kurutmaya çalışın, ardından saç kurutma makinesini orta ayarda kullanın.

Yanlış ürünler

Bazı kremler saç sağlığına gerçekten fayda sağlayabilir ve uzamasına yardımcı olabilirken, diğerleri yarardan çok zarara neden olur.

Bazı saç modelleri

Kabarcıklar saçı kavrar, sürtünmeye neden olur, bu da yıpranmaya ve ayrık uçlara neden olabilir - daha önce hepimiz bir saç telini çekip, değerli saçlarımızın bakımsız kaldığında uçlarının nasıl çatallaştığını görmüşüzdür.  Arada bir saçlarını toplamak önemli değil, ama her gün aynı kabarıklığı yapmak zamanla hasara neden olur.

Saç sağlığınızı korumak istiyorsanız, örgüler dikkatli bir şekilde yapmanız gereken başka bir şeydir, çok sıkı yapılırsa, saçı fiziksel olarak köklerden uzaklaştırabilir ve ayrılmaya, saç zayıflığına ve FOLİKÜL hasarına neden olabilir. Islak saç, kuru saça göre kırılmaya daha yatkındır, bunun kanıtı, denemeniz durumunda saçınızın kabarmasına neden olacaktır.

Saç uzatma yöntemleri

Saç ürünlerini denemekten hoşlanıyorsanız, gerçekten güvenebileceğiniz bir önerimiz var. CURE ORGANİC atkuyruğu özü şampuan ve maskesi zengin benzersiz bir saç bakımı içerir. Saç köklerinizi canlanmaya ve yeni büyümeyi teşvik etmenin yanı sıra mevcut saçlarınızı saç derinize sabitlemeye yardımcı olur.

Yeni saç büyümesi ve daha az saç dökülmesi için tüm ürünleri kullanmanıza gerek yok, ancak saç kremini ve bakımını şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Herkes aşağı yukarı aynı sayıda saç köküne sahip olma eğilimindedir, ancak aynı kalitede veya tipte saç olması gerekmez. Kıvırcık, düz veya dalgalı saçlara sahip olmanız tamamen saç FOLİKÜLÜNE bağlıdır.

Saç tipiniz ne olursa olsun, saçınızın kalitesini korumak veya iyileştirmek için uygun bir saç bakım rejimi benimsemeli ve çevresel kirleticiler ve yaşlanmanın neden olduğu günlük hasarı geri almalısınız. Böylece saç bakımının kalitesi saçınızın gücünü ve güzelliğini belirleyecektir.

Saç bakım rutininiz, saç tipinize ve giderilmesi gereken saç hasarının boyutuna göre özelleştirilmelidir, ancak saç derisinin beslenmesini, nemlendirilmesini ve sağlığını da içermelidir.

Yalnızca sağlıklı bir Baz, güçlü, parlak bir saç teli üretecektir.  Genetik ve yaşam tarzına katkıda bulunanlardan yaşınıza, günlük diyetinize ve genel sağlığınıza kadar değişebilen birden fazla faktör saç büyüme hızınızı etkileyebilir.

Saçınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiği konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Bazıları her gün yıkıyor, bazıları ise şampuanlar arasında bir hafta geçiyor. Gerçek şu ki, yıkamalar arasında çok uzun süre tıkanmış gözeneklere ve bodur saç büyümesine neden olabilir. Ancak aşırı temizlik, kafa derisini soyarak saç köklerinin kuruluğu gidermek için daha fazla SEBUM üretmesine neden olabilir.

Saçlar özellikle ıslakken kırılmaya karşı hassastır. Suya maruz kalmak saçın gövdesini şişirir ve gerer, dış tabakanın yükselmesine neden olur ve bu durumda fırçalamanın yarattığı gerginlik saçın kırılmasına neden olabilir. Saçın kırılarak kısalmasını önlemek için uçlardan küçük bölümler halinde sık dişli olamayan bir tarak kullanın.

Altta yatan nedenler, saçınızın yavaş uzamasına (veya döküldüğüne) katkıda bulunuyor olabilir. Her dört kadından biri saçlarında incelme olduğunu fark ettiği için saçı koruyarak uzatacak kaliteli marka ürünleri arayışına giriyor. İncecik veya seyrek saç telleriyle sorun yaşayanlar atkuyruğu özü içeren şampuan ya da maske ile saçları kökten kırılan uçlara kadar koruyabilir. CURE ORGANİK saç uzaması için şampuan ve maske takviyeleri ile beklentilerinizi tam anlamda karşılayacak ürünler üretiyor. Doğal olarak çapı ince veya seyrek olan saçlar genetiktir diye düşünmeyin bunun tedavisi gayet mümkündür. Saç dökülmesi e kalıtsal incelme olabilir ve düzensiz olma eğilimindedir. Diğer bir yaygın tip, TELOGEN veya hormonlar veya TİROİD veya OTOİMMÜN hastalık ve anemi gibi sağlık sorunları nedeniyle tamamen dökülmedir.

CURE ORGANİK ile saç genellikle problem tedavi edildikten sonra saç tekrar uzar.

Leave a Reply

Captcha

Daha iyi bir alışveriş deneyimi için Çerez Kullanmaktayız. KKVK ve GPDR sayfamızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oturum Aç

Cure-Organic

Your cart

There are no more items in your cart